Bolesti nohy, vbočené palce, pokleslá klenba nohy, vbočené kotníky nebo „šmajdání“ – tím vším se podologie zabývá.
Pomocí komplexního vyšetření nohy a pohybového aparátu s důrazem na páteř, kyčelní klouby a pohybovou funkční analýzu odhalím příčinu vašich obtíží a naučím vás, co vše můžete udělat, aby vaše nohy znovu fungovaly správně.
Nejčastější potíže, které řeším u dospělých, jsou bolesti v oblasti plosky, Mortonova neuralgie, bolesti palce, vbočené palce, ostruha patní, bolest úponu Achillovy šlachy, otlaky a kuří oka, pokles podélné a příčné klenby nožní a bolesti kolen a kyčlí.
U dětí jsou už od prvních krůčků nejčastější ploché nohy, vbočené kotníky, vtáčení špiček, chůze po špičkách a dysplázie kyčlí.
Jak vyšetření probíhá
Diagnostiku provádím na podoskopu.Součástí je komplexní kineziologické vyšetření pohybového aparátu, tedy postavení kolen, kyčlí, pánve a páteře, a dále vyšetření rozsahu pohybu velkých kloubů a vyšetření funkce nohy. Důležitá je chůze a zapojení svalů při pohybu, ale taky schopnost nohu správně ovládat..
Terapie je z velké části založena na vašem aktivním přístupu. Obvykle je potřeba cvičení, které pomůže zlepšit funkci nohy, ale často se zabýváme celým tělem. Součástí je i tejpování, které vás naučím. Prodiskutujeme vhodnou obuv i případné korekční pomůcky, a doporučím vám konkrétní značky. Někdy jsou potřeba vložky do bot. Ty vám můžu vyrobit na míru od firmy Formthotics.
U dětí diagnostiku také zakládám na anamnéze předchozího vývoje, zapojení správných pohybových vzorců a celkovém pohybovém režimu. Nohy u nich bývají odrazem funkce celého těla a jeho svalstva. Celostní přístup je pro terapii dětských nohou alfou a omegou úspěchu.
Podoskopie
Vyšetření na specializovaném přístroji – podoskopu. V zrcadle přístroje jsou vidět otisky chodidel zvýrazněné speciálním světlem tak, aby bylo zřetelné, kde a jak nohu zatěžujete. Tak se dá spolehlivě rozlišit skutečně plochá noha od spousty jiných variant, a můžeme tak zaměřit terapii k jádru problému. Pomáhá také určit, zda je vhodná aplikace vložek do bot.. Zvláště u dětí jsou častější vbočené kotníky než samotná plochá noha. Při pohledu ze shora vypadá obojí stejně. Až pohled zespoda odhalí, jak to skutečně je. Vyšetření probíhá při stoji na obou nohách i v zátěži na jednu nohu.
Vložky do bot Formthotics
Vložky do bot jsou někdy jediným řešením bolestí nohou a systém Formthotics umožňuje výrobu velmi kvalitních vložek na míru pro děti i dospělé, které můžete použít pro běžnou chůzi i na sport.
Výběr materiálů od tvrdších po velmi měkké, a také jejich speciální povrch nabízí řadu možností, jak pomoci i noze velmi bolavé, nebo sportovcům k lepšímu výkonu. Vhodné jsou zejména tam, kde už degenerativní procesy na noze postoupily natolik, že samotné cvičení noze nedokáže dostatečně ulevit.
Barefoot
Jsem příznivcem barefoot obuvi a mohu ji vřele doporučit na základě vlastní zkušenosti. Někdy je ale potřeba nohám pomoci, když je přechod na barefoot bolavý, nebo vaše obtíže zhorší. Probereme vše kolem nošení barefoot obuvi u dětí i dospělých, naučím vás znovu správně aktivovat svalstvo nohy a stabilizační svaly dolních končetin. Pro děti je barefoot obuv obvykle skvělá příležitost, jak se učit nohu správně zapojovat. Zejména ale u vbočených kotníků nebo „šmajdání“ potřebuje noha odbornou pomoc.